Miks ma peaksin ostma õhuniisutaja?

Selles postituses vaatleme mõningaid kõige olulisemaid õhuniisutaja kasutamise aspekte ja käsitleme ka mõningaid kõige sagedamini kogetud eeliseid, mis aitavad teil otsustada, miks peaksite selle seadme oma koju ostma.

 

Mis on õhuniisutaja ja kuidas see töötab?

Õhuniisutaja on seade, mida kasutatakse koduse õhu niiskustaseme tõstmiseks. Talvel võib kuiv õhk põhjustada mitmesuguseid probleeme, mistõttu on õhuniiskuse langemisel oluline õhku niisutada. Kahtlemata on õhuniisuti soetamine kõige tõhusam viis oma kodu niiskustaset tõsta. Õhuniisuteid on saadaval erinevate omadustega ja erineva suurusega ruumidele.

Enamasti töötavad õhuniisutajad aurustamise põhimõttel. Niisutaja sees on paak, kuhu käib vesi. Niisuti ventilaator puhub õhku läbi niisuti filtri, mille tulemuseks ongi niisutatud õhk. Sellised õhuniisutid on kõige levinumad ja lihtsamini kasutatavad.

Mida niiskemaks õhk muutub, seda vähem veeauru seade eraldab. Samuti on võimaslik osta ultraheli õhuniisutajaid, mis kasutavad ultraheli veepiiskade tekitamiseks, mis seejärel ventilaatoriga ruumi puhutakse.

 

Miks muutub õhk meie kodudes kuivaks?

Võib arvata, et teie kodu kuiva õhu põhjuseks on talvine kütmine – see arvamus on peaaegu õige. Kuid see ei ole kuumus –  pigem on madala niiskustaseme põhjuseks talvekülm.

Külm õhk neelab vähem vett kui soe õhk, seega on teie kodu ümbritseva külma välisõhu niiskustase madal. Kui see külm õhk siseneb teie koju ja soojeneb, siis soe õhk paisub. See tähendab, et õhuniiskuse tase langeb veelgi, kuna niiskust on nüüd vähem.

Kui välisõhk langeb alla nulli, langeb suhteline õhuniiskus teie kodus alla 20 protsendi (kui te midagi ette ei võta). See on üsna madal number, kui arvestada, et teie mugavuse ja tervise jaoks on ideaalne suhteline õhuniiskus umbes 40–60 protsenti.

 

Millised on õhuniisutaja kasutamise eelised?

Madal niiskustase võib soodustada külmetushaiguste ja gripi esinemist; see võib põhjustada ka hingamiselundite ärritust. Niiskuse taseme tõstmine aitab:

Parandada naha tervist

Teie nahk kipub külmadel talvekuudel kuivama. Külm õhk muudab selle hapramaks ja ärrituvamaks. Kuiv õhk imab meie kehast niiskust, nii et kui teil on selliseid nahahaigusi nagu ekseem, võib kuiv talveõhk koos tugevate soojusallikatega põhjustada ärrituse suurenemist.

Õhuniisutaja hoiab ära teie naha kuivamise, parandades niiskuse taset teie kodu õhus. Niiskuse suurenemine tähendab, et teie kodu õhk on vähem kuiv ja see imab vähem ära niiskust ümbritsevast, sealhulgas teie nahast. Isegi kui teil ei ole kuiv või ärritunud nahk, võib kodus õhuniisutaja kasutamine teha imesid jumega, andes nahale terve ja kastese sära. Uuringud soovitavad seda meetodit teie naha kvaliteedi parandamiseks, aknele kalduva naha rahustamiseks, vananemisilmingute vähendamiseks ja naha noorusliku sära säilitamiseks. Valulikud, lõhenenud huuled paranevad samuti drastiliselt.

Võrreldes kallite näokreemide hinnaga, mis kõik on loodud naha niiskustaseme parandamiseks, on õhuniisutaja ostmine odavam lahendus,  mis hoiab ära naha kuivamise.

Aitab ennetada külmetushaigusi ja grippi

Uuringud on näidanud, et õhuniisutaja kasutamine võib aidata vähendada külmetushaigustesse ja grippi haigestumist. Muidugi, kui teid ümbritsevad ühistranspordis või kauplustes köhivad inimesed, võite ikkagi haigestuda. Sellegipoolest võib õhuniisutaja kasutamine nii  tööl kui kodus vähendada oluliselt võimalust nakatuda talvistesse viirustesse.

Teadlased on leidnud seose madala õhuniiskuse taseme ning gripiviiruse ellujäämise ja edasikandumise vahel. Kui hoiate oma kodu ja töökoha õhuniiskuse vajalikul tasemel, muudab see teie ümbruses viiruse ellujäämise vähem võimalikuks, vähendades sellega nakatumise tõenäosust.

Arvatakse, et liiga kuiv õhk soodustab külmetushaiguste ja viiruste levikut. Iga kord, kui köhime või aevastame, eralduvad meie ninast peened osakesed, mis võivad viirust teistele inimestele edasi kanda. Niiskes õhus kipuvad need osakeste rühmad terveks jääma ja maapinnale kukkuma. Kui õhk on aga kuiv, kipuvad nad lagunema ja jäävad õhus ringlema palju pikemaks ajaks, mis tähendab omakorda seda, et hingate neid palju tõenäolisemalt sisse. Teadlased on avastanud, et kuivem õhk aitab viirustel püsida kauem aktiivne.

Leevendab ärritatud hingamiselundeid

Lisaks sellele, et nahk on hüdreeritud ja aitab paremini kaitsta külmetushaiguste vastu, võib kodus õhuniisutaja kasutamine aidata leevendada ärritatud hingamiselundeid. Madal õhuniiskuse tase võib teie hapraid hingamiselundeid kuivatada ja põhjustada ebamugavustunnet ning peavalu.

Niiskuse taseme taastamine rahustab teie hingamiselundeid ning hoiab ninakäigud ja kõri niisked. See aitab ka paremini tõrjuda mikroobe ja kiirendada külmetushaigustest taastumist.

Soodustab paremat und

Kuiv õhk võib teie und häirida, kuivatades ninakäike. Kui te ei saa mugavalt hingata, võite märgata, et ärkate sageli.

Kui teie partner norskab, võite märgata, et madalam õhuniiskuse tase süvendab seda ja tema norskamine äratab teid tavalisest sagedamini. Madalam niiskustase võib põhjustada kurgu kerget paisumist ja põhjustada ninakinnisust, mis piirab õhuvoolu läbi nina. Selle tulemusena suureneb suu kaudu hingamise tõenäosus, mis põhjustab norskamist. Niiskuse taseme tõstmine võib aidata vähendada norskamist, leevendades kuivust.

Selle tulemusena võib magamistoas õhuniisutaja kasutamine aidata teil paremini magada. Hea öine puhkus on teie tervise ja heaolu jaoks ülioluline, eriti arvestades kõiki ebameeldivusi, mida talv võib teile niigi põhjustada.

Muudab kodu soojemaks

Kodu õhuniiskuse taseme tõstmine võib tegelikult aidata teil tunda end soojemana, selle tulemusena saate kütte madalamaks keerata ja energiaarvelt raha säästa.

Kui õhuniiskus on kõrgel tasemel, on õhk tugevalt küllastunud ega suuda enam niiskust imada. Meie kehad jahtuvad aurustumise teel – seega, kui õhk on väga küllastunud, näiteks enne äikest, tunneme end soojemana, kuigi temperatuur ei ole varasemast kõrgem.

Seetõttu tunnete niiskuse taseme tõstmisel end soojemana, ilma et peaksite temperatuuri tegelikult tõstma. Veelgi enam, saate säästa oma arveid talveperioodil, sest õhuniisutaja kasutamine maksab palju vähem kui tavaline küte.

Kaitseb puitmööblit ja seadmeid

Tõenäoliselt on teie kodus puitu, näiteks puidust laud, parkettpõrand, võib-olla mõned paneelid, kasvõi vaid mõned toolid. Nii nagu meie nahk, võib ka puit kannatada madala õhuniiskuse korral.

Vältige mööbli, uste ja liistude pragude tekkimist ja lõhenemist, kasutades õhuniisutajat. Kui teil pole juhuslikult kodus hindamatut antiikesemete kollektsioon, ei pruugi see argument teid eriti  kõigutada, kuid kui oleme kaalunud mõningaid fantastilisi eeliseid, mida teie kodus õhuniisutaja kasutamine annab, leiame, et see on siiski kena boonus, miks suurendada kodu suhtelise õhuniiskuse taset.

Tervete toataimede toetamine

Enamikus majapidamistes on õhuniiskus madal ning on palju toataimi, mis sellistes tingimustes kannatavad. Paljud populaarsed toataimed pärinevad troopilistest piirkondadest, mis on tuntud niiske keskkonna poolest, mistõttu ei tunne need liigid kuivas õhus end üldse mugavalt.

Madal õhuniiskus võib põhjustada teatud toalillede aeglast kasvu ja põhjustada probleeme, nagu lehtede kadu ja õitsemisprobleemid. Kui võtate oma kodus kasutusele õhuniisutaja, saavad teie lemmiktoataimed nautida toetavamat keskkonda ja areneda paremates tingimustes.

 

Millised on õhuniisutaja kasutamise miinused?

Olles kaalunud kõiki positiivseid külgi, oleks sobilik, et vaadata millised võivad olla õhuniisutaja kasutamise negatiivsed küljed.

Puhastamine

Kuigi õhuniisutid on suhteliselt odavad ja ka odavad kasutada (eriti kui arvestada kokkuhoidu energiaarvetelt) ning aitavad meil püsida terved, tuleb neid regulaarselt puhastada, et nad töötaksid kõige efektiivsemalt ega soodustaks hallituse ja bakterite kogunemist.

Vahest olete kuulnud mõnda inimest ütlemas, et õhuniisutid on ohtlikud. Tegelikult võib sama öelda peaaegu iga seadme kohta kui seda valesti kasutatakse. Õhuniisutajad pakuvad nii palju eeliseid, et nad õigustavad kergesti puhastamisele kuluva väikese ajakulu.

Õigesti hooldatud õhuniisutaja on teie tervisele, mugavusele ja heaolule igati kasulik, seega tuleb seda regulaarselt puhastada. Võib kasutada õhuniisutajas destilleeritud või demineraliseeritud vett, et vältida mineraalide kogunemist, mis võib muuta omakorda õhuniisutaja sisemuse puhastamise keerulisemaks. Mõnel õhuniisutajal on eemaldatavad osad, mida saab otse nõudepesumasinasse panna, muutes selle protsessi veel mugavamaks.

Põletusoht

Uduniisutajad soojendavad vett ja eraldavad selle auruna tuppa. Need seadmed võivad muutuda väga kuumaks ja põhjustada põletushaavu, kui neid puudutatakse või ümber lükatakse. Sel põhjusel on parem seda tüüpi õhuniisutajat vältida, kui teil juhtub olema lemmikloomi või väikesi lapsi. Ultraheli ja jaheda uduga õhuniisutajad on sellistes tingimustes turvalisem valik.

Müra

Mõned ventilaatoripõhised õhuniisutid võivad olla üsna mürarikkad, seega ei sobi need magamistuppa ega kontorisse, kus müra võib olla häiriv. Ultraheli õhuniisutaja valimine on üks viis selle probleemi vältimiseks, kuna need on peaaegu täiesti vaiksed ja sobivad seega suurepäraselt magamistoas kasutamiseks rahuliku (ega riku ööund).

 

Kokkuvõtteks

Niisiis, kas peaksite ostma õhuniisutaja? Teie kodu niiskustaseme tõstmise eelised on kaugeleulatuvad ja võivad teie igapäevast mugavust ja rõõmu tõeliselt suurendada. Rääkimata sellest, et säästate energiaarvetelt raha, aitab see teil paremini magada ja annab jumele kastese sära.

Kokkuvõttes aitab õhuniisuti hankimine, kui olete hädas talvekaamosega, palju kaasa nii teie enda, kui kogu pere, kodu, tervise ning heaolu parandamisele.